Piro prištevamo med prvotno gojena žita, ima pa veliko pozitivnih učinkov na telo. Ker pleva varuje zrno pred onesnaženjem s polutanti, ima pira prednost pred ostalimi žitaricami. Je res, da pira vsebuje gluten, a je njena beljakovinska struktura drugačna od pšeničnega glutena, zato jo lahko uživajo tudi nekateri ljudje, ki so manj občutljivi na gluten.
Pirina polnovredna moka je zmleta v domačem mlinu, kjer ji ne odstranimo otrobov, torej vsebuje popolno vsebnost rudnin, mineralov in vitaminov. Seveda je s prehranskega vidika najboljša sveže mleta moka, ker so prisotni vsi vitamini in rudnine, čeprav pa v pekarstvu raje posegajo po »odležani« moki (teden dni po mletju), da potečejo oksidacijski procesi, ki okrepijo delovanje lepka (glutena). Lepek pire je namreč slabši od lepka pšenice. Ravno zaradi slabšega lepka so izdelki iz pirine moke bolj trdi in zbiti v primerjavi s pšeničnimi izdelki. Poudariti je treba, da so pecilne lastnosti bele pirine moke, torej moke, ki ne vsebuje otrobov, znatno boljši v primerjavi z lastnostmi polnovrednih pirinih mok, seveda pa ima polnovredna moka druge pomembne prednosti.
Uporaba pirine moke v kuhinji
Pirino moko uporabljamo namesto katerekoli druge moke, tudi navadne bele pšenične, če želimo obogatiti okus jedi in jim zagotoviti 100 % vsebnost vseh hranil, celega zrna pire. Odlične je tudi, če je primešamo beli moki in tako dobimo npr. polbel kruh ali za ostale jedi, sladice, piškote in mnoge druge.
Tip: 1100.
Vsa žita in moke je možno dobiti tudi v večjih pakiranjih: 5, 10 kg ali več. Pišite na info@biopodgrajsek.si in z veseljem vam bomo pripravili ponudbo.
Izdelek vsebuje alergene.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.